Jadalnia może być częścią kuchni, salonu lub całkowicie osobnym pomieszczeniem. Dużo zależy w tym przypadku od ogólnego metrażu mieszkania lub domu i możliwości wydzielenia przestrzeni. Zawsze jednak warto znaleźć miejsce, by w komfortowych warunkach zjeść rodzinny posiłek wówczas niezbędny okaże się stół.
Okrągły czy prostokątny?
Pytanie dotyczące kształtu to pierwszy dylemat, z jakim musi zmierzyć się klient salonu meblowego. W małym pomieszczeniu może okazać się, że wygodniejszy będzie stół prostokątny, zajmuje bowiem mniej miejsca.
Zalet stołów okrągłych wydaje się jednak być więcej. Jest to mniej typowa i efektowna forma, która pomieści większą liczbę osób. Dodatkowo brak ostrych kantów okaże się korzystnym rozwiązaniem w przypadku obecności w domu małych dzieci, dla których będzie to o wiele bezpieczniejsze. Łatwo też o efektowne, a jednocześnie funkcjonalne oświetlenie okrągłego stołu, wystarczy jedna, zawieszona centralnie lampa, by oświetlić równomiernie cały blat.
Wymiary okrągłych stołów
W zależności od wielkości jadalni możemy dobrać stół o odpowiedniej średnicy. Nie warto jednak kierować się wrażeniami, ale dokonać skrupulatnych pomiarów, by przekonać się, czy dany model na pewno będzie wielkością pasował do wnętrza.
Ważne jest też, ile miejsc potrzebujemy, bo funkcjonalność mebla to kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Niewielka rodzina komfortowo będzie czuła się przy stole o średnicy 100-120 centymetrów. Bardzo często posiadają one dodatkowo możliwość rozłożenia blatu, dzięki czemu osiągają wymiar 150 centymetrów, co może być przydatne na przykład przy większej liczbie gości.
Mniejsze modele, o przekroju do 90 centymetrów, najczęściej wykorzystywane są jako niewielkie stoliki kawowe lub znajdują zastosowanie w biurach, poczekalniach i kawiarniach.
Design
Stół to nie tylko prosty mebel o łatwych do wskazania funkcjach. Jego forma może podkreślić charakter wnętrza i być ważnym elementem aranżacji. Oferta jest bardzo bogata i znajdują się w niej zarówno klasyczne, proste formy, jak również bardziej ekstrawaganckie modele.
Blaty wykończone efektownym warkoczem lub rzeźbione albo profilowane nogi to najczęstsze rozwiązania, dzięki którym okrągłe stoły zmieniają swoje tradycyjne oblicze.
Wybór materiału, z którego wykonany jest mebel, powinien odpowiadać stylistyce wnętrza. Na przykład chromowane nogi i szklany blat będą odpowiednie w nowocześnie zaaranżowanym wnętrzu, natomiast do stylu rustykalnego pasuje stół wykonany z naturalnego drewna.
O końcowym efekcie decydują również dodatki, które na pewno pojawią się na stole: serwety lub obrus, świece, lampy. Niemało uwagi powinniśmy poświęcić również krzesłom, które będą pasować do wybranego stołu, a jednocześnie zapewnią komfort.