Jak stworzyć przytulną i wygodną sypialnię?

Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale aż 1/3 naszego życia spędzamy w łóżku. Dlatego właśnie sypialnia jest tak ważnym pomieszczeniem w naszych domach i mieszkaniach, a jej odpowiednia aranżacja powinna stać się jednym z naszych priorytetów w trakcie ich urządzania.

Gdy zapytamy o mebel odgrywający największe znaczenie w naszym życiu, większość osób zapewne wymieni stół i łóżko. Wygodne łóżko zapewnia komfortowy sen i wypoczynek, a lekka i niezbyt przeładowana aranżacja sypialni sprzyja relaksowi.

Wygodne łóżko – co to właściwie oznacza?

Kilka czynników decyduje o wygodzie i funkcjonalności łóżka. Pierwszym z nich jest odpowiednia rama. Najbardziej popularne są oczywiście ramy drewniane, choć dużym zainteresowaniem cieszą się także ramy tapicerowane. Oba rozwiązania mają swoje zalety.

Łóżka drewniane Łóżka drewniane są z pewnością najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Usunięcie z nich kurzu nie stanowi najmniejszego problemu. Z tego powodu są idealnym rozwiązaniem dla alergików. Łóżko tapicerowane przyciąga swym niepowtarzalnym wyglądem. Jest miękkie, przytulne, idealne, by wtulić w nie głowę.

Równie istotne elementy łóżka to stelaż oraz materac. By zadbać o komfort możemy zaopatrzyć się w stelaż umożliwiający siedzenie lub pozycję pół siedzącą. Taką możliwość docenią z pewnością osoby, które lubią w łóżku poczytać książkę lub posiedzieć przed laptopem. Regulowany stelaż sprawdza się także w sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni przebywać w łóżku długi czas np. podczas choroby. Możemy zapewnić sobie maksimum wygody i kupić model wyposażony w pilota, który reguluje kąt nachylenia stelaża. Liczmy się jednak z jego wysoką ceną.

Wygodny materac powinien mieć odpowiednie wymiary. Kupując materac dla 1 osoby przeciętnego wzrostu, wybierzmy model o wymiarze 90cm na 200 cm. Dla dwóch osób przewidziane są materace o wymiarach 160 cm na 200 cm. Jeżeli dysponujemy ponadprzeciętnym wzrostem, pozostaje nam zamówienie materaca na konkretny wymiar. Inne kwestie takie, jak twardość materaca czy rodzaj zastosowanego wypełnienia są już mocno indywidualne. Kupując materac nie wahajmy się i wypróbujmy go chociaż przez chwilę. W końcu to wybór na lata i nie mała inwestycja.

Odpowiednia kolorystyka i oświetlenie

Istnieje kanon barw, w których najlepiej odpoczywamy. Są to przede wszystkim kolory chłodne, a więc szarości, stonowane błękity, beże czy kolor miętowy, bardzo popularny w sypialniach w stylu romantycznym. Eksperci radzą unikać barw jaskrawych i pobudzających. Jednak jeżeli dobrze czujemy się w sypialni zaaranżowanej na czerwono i zapewnia nam ona relaks, to dlaczego nie postawić na takie rozwiązanie kolorystyczne?

Jedną z kluczowych spraw jest właściwe oświetlenie sypialni. Pomieszczenie to powinno być wyposażone w oświetlenie montowane pod sufitem, które daje rozproszone światło, ale przede wszystkim potrzebne w nim jest oświetlenie przy łóżku, z którego korzysta się najczęściej. Odpowiednio dobrana lampka ma zapewnić nam np. komfort czytania, a jednocześnie jej światło nie powinno przeszkadzać drugiej osobie.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *