Idealne krzesła do jadalni

Aranżacja pomieszczenia stworzonego specjalnie z myślą o wspólnych posiłkach i spotkaniach w szerszym gronie tylko z pozoru wydaje się łatwa. Jadalnia nie wymaga wielu mebli – centralnym elementem jest stół i krzesła.

Przy wyborze stołu najczęściej decydująca okazuje się ilość wolnej przestrzeni i ustawienie mebla. Jeśli znajduje się na środku kształt może być dowolny, również owalny. Jeśli ze względów praktycznych konieczne jest przysunięcie go do ściany, wymusza to wybór modelu prostokątnego lub kwadratowego.
Integralną częścią wybranego stołu powinny być krzesła. Ich wybór przesądzi o komforcie oraz charakterze całej aranżacji.

Rodzaje krzeseł

Dostępnych w sklepach meblowych wariantów jest wiele. Krzesła możemy wybierać kierując się konkretnym stylem, do którego będą pasować, wykorzystanym materiałem lub wygodą.

Największy komfort dają miękkie krzesła tapicerowane, jednak więcej czasu należy poświęcić na ich odświeżanie. Utrzymanie czystości będzie z pewnością łatwiejsze w przypadku krzeseł wykonanych z drewna, plastiku lub metalu. Zaletą drewnianych mebli jest ponadto ich trwałość i bardzo uniwersalne wzornictwo.

Potrzeby i oczekiwania

Przed wyborem stołu i krzeseł do jadalni należy rozważyć, jak wiele czasu będziemy spędzać w pomieszczeniu oraz jaki styl dominuje we wnętrzu i całym mieszkaniu. Inne meble sprawdzą się w klasycznych aranżacjach, a inne w nowoczesnych.

Decydując się na designerskie krzesła, które będą bardzo mocnym akcentem we wnętrzu, najczęściej musimy liczyć się z nieco mniejszym komfortem. Jeśli ze względu na posiadanie małych dzieci i zwierząt trudniej nam utrzymać czystość, nie warto wybierać mebli pokrytych jasnym materiałem czy tapicerowanych.

Wcześniejsze ustalenie priorytetów i analiza codziennych przyzwyczajeń pozwolą dobrać meble, które najlepiej sprostają oczekiwaniom.

Odpowiednie wymiary

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór kompletu mebli – wówczas mamy gwarancję, że wysokość stołu i krzeseł będzie odpowiednio dopasowana. Jeśli jednak zależy nam na innym zestawieniu, to sprawdzenie wymiarów jest absolutną podstawą. Krzesła muszą mieścić się wzdłuż stołu, ale również bez problemu pod niego wsuwać.

Aby komfortowo z nich korzystać, siedzisko powinno znajdować się około 30 cm poniżej blatu, a jego odległość od podłogi to około 40-45 cm. Równie ważne dla wygody siedzącego jest odpowiednio wyprofilowane oparcie, jeśli mamy taką możliwość warto wybrać wyższe.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Jadalnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *