Sprawdź, jak wybrać stół do jadalni!

​Zadanie, jakim jest urządzenie domu czy mieszkania, zdecydowanie nie należy do prostych. Nie inaczej jest w przypadku urządzenia samej jadalni. Gdy staniemy przed tym etapem naszej pracy, na pewno jedną z ważniejszych decyzji, jaką będziemy musieli podjąć, jest właśnie zdecydowanie się na odpowiedni stół.

Dzięki naszym radom na pewno uda Wam się wybrać taki, któż będzie spełniał wszystkie Wasze oczekiwania.

Przede wszystkim, musimy zastanowić się, jak duży stół będzie nam potrzebny oraz jak wiele miejsca mamy na to, żeby go ustawić. Jeżeli mamy przestrzeń na to, aby urządzić osoby pokój jako jadalnię, to nie powinniśmy mieć problemów z miejscem. Jeżeli jednak nasza jadalnia będzie znajdowała się np. na fragmencie przestrzeni pomiędzy kuchnią i salonem, wtedy czeka nas znacznie więcej pracy.

Na samym początku zastanówmy się, ile osób standardowo może zasiadać przy danym stole. Dzięki temu uda nam się określić jakie minimalne wymiary powinien posiadać stół, który kupimy. Jeżeli chcemy, aby każdy, kto zasiada przy stole, miał odpowiednio duże miejsca, by wygodnie spożywać przy nim posiłek, powinniśmy zarezerwować dla niego od 75 do 85 cm. Jeżeli chcemy, aby przy danej krawędzi zasiadały obok siebie dwie osoby, ta wielkość może być odrobinę mniejsza – wynosi ona bowiem 130 cm.

Wyjątki

Pamiętajcie jednak, że są to wartości jedynie sugerowane. Sytuacja zmieni się diametralnie, jeżeli okaże się, że np. mąż ma blisko 2 metry wzrostu – będzie więc osobą, która, przy swoich gabarytach, będzie potrzebowała tego miejsca znacznie więcej.

Miejsca na okazje specjalne

Co w sytuacji, kiedy uda nam się określić ilość miejsca potrzebną w codziennym funkcjonowaniu domu, jednak np. w przypadku imprez rodzinnych, potrzeba jej znacznie więcej? W takim wypadku idealnym rozwiązaniem okażą się rozkładane stoły do jadalni. To bardzo popularne rozwiązania, dzięki którym wielkość stołu może powiększyć się nawet dwukrotnie. Rozwiązanie idealne w momentach, w których duży stół potrzebny jest nam jedynie od czasu do czasu.

Pamiętajmy, aby również w przypadku stołu rozkładanego zastanowić się, ile maksymalnie miejsca może być nam potrzebne. Jeżeli nasza jadalnia nie jest duża lub przestrzeń, gdzie chcemy postawić dany stół, jest ograniczona, powinniśmy dokładnie sprawdzić przed zakupem, czy przy rozłożonym stole będzie można wygodnie siedzieć. W takim wypadku warto założyć, aby od ściany czy innych „przeszkód” stół był oddalony o przynajmniej 60 cm – dzięki temu każdy będzie mógł wygodnie odejść i wrócić do swojego miejsca.

Dostosowanie przestrzeni

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na stół standardowy, czy też na stół rozkładany, konieczne jest, aby dostosować do niego przynajmniej fragmenty otaczającej nas przestrzeni.

Zacznijmy od tego, o czym przed chwilą wspomnieliśmy – ustawmy meble w taki sposób, aby dotarcie do każdego miejsca przy stole było dla każdego wygodne i bezproblemowe. Jeżeli chcemy zdecydować się na dywan – wybierzmy ten o takich rozmiarach, żeby nie tylko ładnie prezentował się wraz ze stołem, ale również o takich wymiarach, aby np. krzesła nie znajdowały się częściowo na dywanie, a częściowo poza nim. W przypadku stołów rozkładanych dywan powinien być szerszy i dłuższy o przynajmniej 100 cm od rozłożonego stołu, chociaż na pewno lepszym rozwiązaniem będzie zwiększenie tej wartości do 150 cm, ponieważ będzie zarówno prezentował się lepiej, jak i również będzie to rozwiazanie znacznie praktyczniejsze.

Nie możemy zapominać również o oświetleniu. Musi być tak dobrane, aby doskonale oświetlać cały stół. Tu znów wiele uwag tyczy się modeli rozkładanych – pamiętajmy, aby ustawić oświetlenie tak, aby w przypadku stołu rozłożonego wszyscy goście byli równie dobrze oświetleni.

Wybór stołu

Kiedy już wiemy, czy potrzebujemy stołu rozkładanego, czy też nie, oraz jak dostosować przestrzeń dookoła nas, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, gdy chcemy kupić dany stół.

Przede wszystkim, warto stawić na jakość. Drewno wysokiej jakości przełoży się nie tylko na względy estetyczne, ale również na wytrzymałość. W przypadku stołów rozkładanych warto sprawdzić, czy cały mechanizm nie będzie podatny na uszkodzenia.

Jeżeli zaś mowa o estetyce – nie zapomnijmy dostosować stołu do naszej przestrzeni (klasyczny stół – klasyczna przestrzeń, nowoczesny stół – nowoczesna przestrzeń). Warto również poszukiwać stołów w zestawach z krzesłami – to opcja nie tylko tańsza, ale również dzięki temu nie będziemy tracili czasu na poszukiwanie krzeseł, które będą pasować do stołu.

Zakup stołu do jadalni w internecie

Jeżeli poszukujecie stołu do jadalni – warto poszukiwać go w internecie. Dokładne zdjęcia, opisy czy wymiary podawane przez sprzedawców pozwolą Wam zdecydować, czy to rozwiązanie dla Was, czy też nie. Olbrzymia oferta sprawia, że na pewno uda Wam się odnaleźć rozwiązanie dla siebie. Sami zachęcamy do odwiedzenia sklepu Otomeble.pl – to sklep, któremu zaufały już tysiące klientów, wybierający z tysięcy ich produktów. Znakomita oferta i atrakcyjne ceny – to coś, co na pewno Was zainteresuje!

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Jadalnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *