Poddasze to bardzo trudna przestrzeń do aranżacji sypialni. Przy odrobinie dobrych chęci oraz inwencji i kreatywność można jednak stworzyć naprawdę przytulne miejsce do wypoczynku oraz snu. Sypialnia na poddaszu będzie mieć z pewnością niepowtarzalny klimat i charakter, a przy okazji pozwala wykorzystać każdą wolną przestrzeń w naszym domu. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy nie dysponujemy zbyt dużym metrażem.
Wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć
Okazuje się, że poddasze użytkowe to świetne miejsce do urządzenia sypialni. Pokój ze skosami, pełen różnych zakamarków to bardzo sprzyjająca przestrzeń do izolacji i wyciszenia. Jednak urządzając je staniemy przed wieloma wyzwaniami.
Kierunki aranżacji wnętrza na poddaszu wyznacza linia skosów. Musimy brać je pod uwagę wybierając meble, kolor ścian oraz oświetlenie. Podstawową funkcją sypialni jest umożliwienie wypoczynku i regeneracji po ciężkim dniu pracy.
Musi być na tyle dużą, aby pomieścić nie tylko łóżko, ale i szafę lub komodę, stoliki nocne, toaletkę, a czasami nawet sofę czy wygodne fotele oraz sprzęt do ćwiczeń. Bardzo funkcjonalne okazują się sypialnie pod dachem dwuspadowym.
Sprawa komplikuje się nieco przy dachu czterospadowym. Wówczas sypialnie mają po dwie leżące prostopadle do siebie skośne ściany. Przestrzeń pod koszem, który wnikając w głąb pomieszczenia, tnie przestrzeń ostrym kątem znacznie trudniej zagospodarować.
O wiele większą swobodę aranżacji dają sypialnie, których krótszy bok przylega do połaci dachu. Są również znacznie wygodniejsze. Przestrzeni pod skosami jest bowiem dużo mniej. Mniej wartościową, czyli niższą przestrzeń przeznaczmy wtedy na łóżko. Przestrzeń powyżej 1,9 m. wykorzystajmy na szafy, komody oraz komfortową komunikację.
Wiele osób zastanawia się, czy umieszczać łózko pod oknem dachowym. Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje plusy. Widok rozgwieżdżonego nieba zastąpi najpiękniejszy obraz. Uderzające o szybę krople deszcze albo rozbijające się o nią owady mogą nam jednak zwyczajnie przeszkadzać. Wówczas możemy zamontować roletę zewnętrzną, która rozwiąże tego rodzaju problemy.
Poddasze otwiera nowe możliwości
Przestrzeń poddasza nie jest oczywiście tak ustawna, jak pokoje na parterze. Jednak otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości aranżacyjne. W sypialni możemy w bardzo łatwy sposób podkreślić atuty poddasza. Skosy i elementy konstrukcyjne dachu same w sobie mogą stanowić fantastyczną dekorację wnętrza. Wystarczy je odpowiednio uwypuklić.
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie naturalnej barwy drewna, która będzie dodawała pomieszczeniu przytulnego charakteru. Możemy również pomalować je na biało lub inny jasny kolor. Efektem takiego zabiegu będzie poszerzenie i podwyższenie przestrzeni. Oczywiście wizualne.
Czytaj także: Stół do jadalni – jak go wybrać?
Aby stworzyć naprawdę klimatyczną sypialnię na poddaszu wykorzystajmy również jej odpowiednie oświetlenie. Nie musimy montować dużej lampy na suficie. W sypialni jest ona zupełnie zbędna. Zamiast niej umieśćmy we wnętrzu kilka lampek emitujących światło o ciepłej barwie. Przydatne mogą okazać się również lampki punktowo oświetlające wezgłowie łóżka. Będziemy mogli przy nich np. poczytać książkę.