Stół do jadalni – jak go wybrać?

Kiedy decydujemy się na remont czy ponowne urządzenie jadalni, jedną z ważniejszych decyzji jest zdecydowanie się na odpowiednie meble. Bez wątpienia jednym z najważniejszych z nich będzie właśnie stół – w końcu to właśnie przy nim będziemy zasiadać wspólnie z rodziną czy znajomymi. Jak wybrać taki, który będzie nam najbardziej odpowiadał i co powinniśmy wiedzieć przed jego zakupem? Zapraszamy do dalszej lektury!

Na samym początku warto zastanowić się, czy chcemy osobno zakupić stół i krzesła, czy też chcemy zdecydować się na zakup zestawu. Oba rozwiązania mają swoją plusy oraz minusy.

W przypadku osobnego zakupu stołu i krzeseł możemy zdecydować się na rozwiązanie, które będzie mniej oczywiste, same meble mogą do siebie niekoniecznie pasować, co niektórym osobom może się podobać. Warto jednak pamiętać, że będzie to zakup na przynajmniej kilka lat! Sam osobny zakup będzie jednak zapewne droższy niż zakup krzeseł i stołu w zestawie.

W przypadku zakupu zestawu mamy pewność, że wszystkie meble będą do siebie pasować. Dodatkowo, nie będziemy mieli konieczności tracenia czasu na dobór odpowiedniego stołu do odpowiednich krzeseł. Często może się również okazać, że zakupów tych będziemy musieli dokonać w osobnych sklepach.

Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się na zestaw, czy też nie, powinniśmy pamiętać o przynajmniej kilku rzeczach odnoszących się do samego stołu oraz jego wyboru.

Dopasowanie do wnętrza

Pamiętajmy, aby stół pasował do wnętrza, które planujemy. Jeżeli jadalnia docelowo ma prezentować styl nowoczesny – nich stołów również taki będzie. Dokładnie tak sam będzie to wyglądać w przypadku jadalni klasycznej czy np. rustykalnej. Wyjątkiem możemy być sytuacja, w której stół ma być swoistym przełamaniem i jego zadaniem będzie wprowadzenie odrobiny świeżości – zalecamy jednak ostrożność. Miejmy na uwadze, że całość musi się po prostu atrakcyjnie prezentować.

Funkcjonalność

Naszym zdaniem to kwestia kluczowa – musimy dostosować stół do naszej jadalni oraz naszych oczekiwań. Pamiętajmy, że przy stole musi się nam po prostu wygodnie siedzieć. Eksperci zalecają, aby odległość od krawędzi stołu dla każdej osoby wynosiła około 85-90 cm. Dzięki temu każdy będzie mógł przy nim wygodnie spożywać posiłek. Nie zapominajmy również o szerokości. Aby przy jednej krawędzi stołu mogły zasiąść dwie osoby, jego szerokość powinna wynosić przynajmniej 125 cm.

W tym miejscu warto również zaznaczyć odległość, na jaką stół powinien być ustawiony od mebli czy ściany – powinna wynosić ona przynajmniej 60-70cm, wszystko po to, aby każdy mógł wygodnie dojść do swojego miejsca oraz wygodnie zasiąść przy stole.

Kiedy dopasujemy styl do naszej jadalni, zastanówmy się, ile osób będzie przy nim standardowo zasiadać. Jeżeli często odwiedzają nas znajomi czy rodzina – warto zastanowić się nad większym stołem, jeżeli tylko nasza jadalnia na to pozwala. Alternatywa w takiej sytuacji, jeżeli nie chcemy, aby codziennie stół zajmował w naszym mieszkaniu aż tyle miejsca, są stoły rozkładane. To idealne rozwiązanie dla osób, które na co dzień nie potrzebują zbyt wiele miejsca, jednak od czasu do czasu potrzebują warunków komfortowych do przyjęcia licznych gości.

Pamiętajmy, że podczas wyboru stołu, mamy możliwość zdecydowania się na te kwadratowe, prostokątne oraz okrągłe. Tutaj w dużej mierze mogą decydować nasze gusta i przyzwyczajenia – doskonale zdajemy sobie bowiem sprawę, że nie każdy musi być fanem np. okrągłych stołów, chociaż często są one bardzo funkcjonalne. Jeżeli ogranicza nas przestrzeń – warto zastanowić się, czy w takim przypadku nie warto byłoby przełamać swoich przyzwyczajeń i sprawdzić nowe rozwiązania.

Wytrzymałość

Jak już wspominaliśmy, zakup stołu do jadalni to inwestycja na przynajmniej kilka najbliższych lat. Warto więc postawić na rozwiązania, które będą wytrzymałe. W takim wypadku powinniśmy postawić najlepiej na solidne drewno lub materiał sztuczny. Pamiętajmy, żeby nie zwracać uwagi tylko na blat, ale również na nogi i ich jakość.

W przypadku samego blatu zdecydujemy się na rozwiązanie, które nie będzie chropowate (dzięki czemu nie będziemy mieli problemów z jego czyszczeniem) oraz odporne na wilgoć, oraz zarysowania. Ostatni aspekt jest kluczowy, jeżeli w naszym domu są lub mają pojawić się dzieci. Oczywiście istnieją również inne opcje niż drewno czy tworzywa sztuczne – jednym z nich są np. blaty wykonane z kamienia. Prezentują się pięknie i są odporne na zarysowania, są jednak dość ciężkie i toporne, co w przypadku małej jadalni może okazać się ogromnym minusem.

Zakup stołu do jadalni w Internecie

Naszym zdaniem jest to obecnie jedna z najwygodniejszych opcji – nie dość, że oferowany wybór jest po prostu ogromy, to możemy liczyć na naprawdę niskie ceny. Dodatkowo, ilość zdjęć konkretnych ofert jest zazwyczaj tak duża, że bez problemu możemy określić, czy dany stół będzie dla nas dobrym rozwiązaniem, czy też nie.

Jeżeli poszukujesz stołu do jadalni, nie zapomnij sprawdzić oferty sklepu OtoMeble.pl – jesteśmy pewni, że trafisz tam na przynajmniej kilak modeli, które Cię zainteresują. Szeroka oferta i niskie ceny, połączone z wysoką jakością, sprawiają, że na ich oferty decyduje się ogrom internautów.

Pełną ofertę stołów znajdziesz pod adresem https://otomeble.pl/stoly.html.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Jadalnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *