Mały mebel z dużym potencjałem – stolik kawowy

Trudno wyobrazić sobie salon, w którym zabraknie miejsca na położenie filiżanki z kawą czy książki. Taką funkcję najczęściej spełniają ławy i stoły, które dodatkowo przejmują rolę przestrzeni jadalnej. Można jednak wybrać inne rozwiązanie – stolik kawowy zajmie mniej miejsca, a doskonale spełni podstawowe zadania. Dodatkowo dzięki szerokiemu wyborowi modeli i form, wpasuje się w całość aranżacji salonu, będąc elementem ozdobnym.

Jednak domowe wnętrza to nie jedyne przestrzenie, gdzie stolik kawowy z powodzeniem będzie spełniał swoją rolę. Ten element wystroju pojawia się często w miejscach o charakterze publicznym na przykład poczekalniach i gabinetach.

Wybór stolika kawowego

Właściciele niewielkich salonów muszą ostrożnie gospodarować wolną przestrzenią, by uczynić niewielki pokój w pełni funkcjonalnym i komfortowym. Stolik kawowy, który zastąpi duży stół czy ławę, niejednokrotnie jest koniecznością. Z kolei jeśli decydujemy się na osobną jadalnię, najczęściej nie ma potrzeby, by w salonie pojawiał się kolejny duży mebel. Niezależnie od tych okoliczności, wybór stolika kawowego wcale nie jest łatwiejszy niż w przypadku innych rodzajów stołów. Niewielkie rozmiary nie wykluczają nowoczesnych form i użycia różnorodnych materiałów.

Najczęściej spotykane modele mają prostą budowę – kwadratowy blat jest wsparty na nogach. Jednak zwolennikom nowoczesnego designu producenci oferują inne formy:
zabudowanej ze wszystkich stron bryły geometrycznej o regularnych bądź nieregularnych kształtach, blatu o kształcie trapezu, litery C albo kropli wody.

Dzięki niewielkim rozmiarom całość konstrukcji jest lżejsza i nawet najbardziej wyszukany model nie przytłoczy wnętrza.

Oprócz wzorów, stoliki kawowe oferują również szeroki wybór materiałów, z których są wykonane. Drewno to niewątpliwie tworzywo najpopularniejsze, ale w nowoczesnych wnętrzach świetnie będzie prezentować się również połączenie szkła i metalu.

Elegancką i nieco odważniejszą propozycją są stoliki ażurowe, wykonane z aluminium, za to ratan sprawdzi się we wnętrzach, gdzie dominują jasne kolory i lekkie sosnowe meble.

Nietypowe rozwiązania

Decydując się na stolik kawowy, nie musimy zdać się na typowe rozwiązania i mebla szukać wyłącznie w sklepach. Architekci wnętrz, ale również zwykli użytkownicy powierzają jego funkcję na przykład paletom czy pniom drzew. Taki samodzielnie stworzony stolik będzie niewątpliwie bardzo mocnym akcentem i wcześniej musimy upewnić się, czy pasuje do reszty aranżacji.

Stolik kawowy w firmie

O funkcjonalności mebla świadczy również fakt, że coraz częściej pojawia się w przestrzeni biurowej. Część firm wykorzystuje go, tworząc kawiarniane kąciki dla pracowników, wyposażone w stoliki kawowe oraz wygodne fotele. Jest to pomysł nie tylko na stworzenie strefy komfortu i odpoczynku, ale również integrację zespołu.

Inną rolę odegra stolik kawowy w gabinecie szefa firmy. Będzie pełnił przede wszystkim funkcję reprezentacyjną. Biznesowe spotkania nie mogą obyć się bez filiżanki kawy, dlatego elegancki mebel okaże się niezastąpiony. Warto wówczas postawić na klasyczną formę, ciemne drewno lub szkło.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *