Połączenie salonu i jadalni w jednym pomieszczeniu

Pomysłów na aranżację jadalni może być kilka – najważniejszy jest wybór miejsca, w którym postawimy stół i krzesła, czyli kluczowe elementy pomieszczenia. Zarówno w salonie jak i w kuchni można wydzielić przestrzeń jadalną, zdarza się również, szczególnie w przypadku większego domu, że możliwe jest przeznaczenie na jadalnię osobnego pokoju. Jednak ze względów praktycznych to łączenie różnych funkcji w jednym pomieszczeniu wydaje się najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Urządzenie salonu połączonego z jadalnią wymaga starannego doboru elementów i przemyślanej koncepcji.

Jednolity styl

Ze względu na to, że mamy do czynienia z otwartą przestrzenią, meble salonowe i te, znajdujące się w jadalni, muszą ze sobą współgrać. Jeśli decydujemy się na określony styl, kolor czy materiał, warto wykorzystać go w obu pomieszczeniach, zyskując dzięki temu spójną całość. Najczęściej w celu wyodrębnienia obu stref stosuje się dywan w części wypoczynkowej lub zmienia odcień paneli.

Eklektyczny styl i duża swoboda w zestawianiu różnych rodzajów mebli to rozwiązanie dla bardzo odważnych i świadomych dekoratorów. Jeśli nie mamy doświadczenia i sprecyzowanej wizji całości, ryzyko może być zbyt duże.

Łącząc jadalnię i salon, możemy zdecydować się na bezpieczne, klasyczne drewniane meble, które sprawdzą się w obu pomieszczeniach. Nie muszą być one nudne, producenci oferują wybór różnych gatunków drewna, ich odcieni, kształtów oraz chętnie łączą surowiec na przykład z elementami szklanymi. Wykorzystanie palety brązów i beży pozwoli na stworzenie ciepłego wnętrza w stylu rustykalnym bądź bardziej minimalistycznym.

Inna propozycja to wykorzystanie nowoczesnych inspiracji, czyli na przykład połączenia bieli i czerni. Jednolite barwy w obu pomieszczeniach i dominacja jasnego odcienia sprawią, że całość nabierze elegancji, a dodatek szklanych elementów w meblach podkreśli nowoczesny charakter aranżacji.

Ważne dodatki

Aranżując otwartą przestrzeń skupiamy się głównie na wyborze i funkcjonalnym ustawieniu jej najważniejszych elementów, stołu z krzesłami oraz kompletu wypoczynkowego, komód czy regałów. Meble w tym samym stylu na pewno sprawią, że obie części pomieszczenia będą spójne, ale nie można zapominać również o dodatkach.

Powtarzające się elementy kolorystyczne, ceramika pojawiająca się na stole w jadalni i salonowej ławie czy firanki i obrusy podkreślą wybrany styl i uczynią wnętrze pełniejszym.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *